wtorek, 25 czerwca 2013

Tagiatelle z kurczakiem i orzechowym szpinakiem

pierś kurczaka
szpinak x 2 brykiety
śmietana 18%
cebula
czosnek x 4 ząbki
orzechy włoskie x 1 szklanka obranych z łupin
makaron tagiatelle zielony x 4 gniazda
pieprz
sól


Pierś z kurczaka myjemy i oczyszczamy, następnie kroimy w kostkę. Nacieramy solą i pieprzem. Smażymy do uzyskania złotego koloru i przekładamy do miski. Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę, podsmażamy. Na patelnię dokładamy szpinak. Gotujemy makaron na al dente. Do szpinaku dodajemy połowę orzechów i 3 łyżki wody z gotującego się makaronu ( pozwoli nam to zagęścić dodatkowo sos ). Resztę orzechów belndujemy na proszek. Następnie dodajemy 5 łyżek śmietany, resztę orzechów oraz wcześniej usmażoną pierś kurczaka i odcedzony makaron. Doprawiamy solą i pieprzem ciągle mieszając, aż sos zgęstnieje. Gotowe.


poniedziałek, 10 czerwca 2013

McLisy z chili i sos z imbirem



burgery
mięso wołowe mielone 500 g
papryczki chili x3
cebula
czosnek x3 ząbki
kumin (kmin rzymski) x3 łyżeczki
wędzona papryka x2 łyżeczki
sól
oliwa z oliwek

sos
musztarda x3 łyżeczki
ketchup x3 łyżeczki
miód x1 łyżeczka
korzeń imbiru ok. 2cm

dodatki
bułki (polecam grahamkę)
rukola
cebula
pomidor
ser żółty

Cebulę kroimy w bardzo drobną kostkę, siekamy chili. Mieszamy wszystko razem z mięsem, wyciśniętymi ząbkami czosnku i przyprawami. Doprawiamy do smaku solą. Z mięsa wyrabiamy w mokrych dłoniach kulki. Następnie spłaszczamy je formując w ten sposób nasze burgery o grubości około 1cm. Przygotowane kotlety przykrywamy folią spożywczą i odkładamy do lodówki na jakieś 20 minut, aby nabrały zwartej konsystencji.
W między czasie przygotowujemy dodatki i sos. Rozkrajamy bułki, cebulę i pomidory kroimy w cienkie plastry. Do małego rondelka wrzucamy składniki na sos i obrany imbir, który przeciskamy przez praskę (do jego obierania polecam zwykłą łyżeczkę od herbaty, sprawdzony patent, tak samo jak przeciskanie przez praskę). Składniki zagotowujemy. Rozgrzewamy piekarnik do 200 C i wkładamy do niego rozkrojone bułki. Na górną część kładziemy ser, który ma się rozpuścić.
Schłodzone kotlety kładziemy na bardzo rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy. Smażymy po 3 minuty z każdej strony. Usmażone mięso układamy na bułce z rukolą. Na mięso kładziemy pomidor i cebulę, smarujemy sosem i przykrywamy drugą częścią bułki. 



piątek, 7 czerwca 2013

Pierś z kurczaka w marynacie jerk z sałatami

podwójna pierś z kurczaka
bakłażan
papryka
pomidor
sałaty (ja wybrałem mix sałat: escarole, frisee, raducchio, cykoria i roszponka)
ocet balsamiczny 1/4 szklanki
łyżka cukru
parę gałązek świeżego tymianku

marynata:
oliwa z oliwek 60ml
sok z 2 cytryn
cebula
papryczka chili x2
ząbki czosnku x5
gałązki tymianku x6
imbir ok. 2cm
łyżka cukru brązowego
roztarte ziele angielskie x3 łyżki
szczypta soli i pieprzu

Piersi kurczaka myjemy i oczyszczamy. Rozbijamy je delikatnie tłuczkiem przez folię. Robimy marynatę. Do blendera wkładamy wszystkie składniki marynaty i miksujemy, a następnie zalewamy nią piersi z kurczaka i zostawiamy pod przykryciem w lodówce na 2 godziny. Bakłażana kroimy na plastry grubości ok. 0,5cm. Plastry bakłażana posypujemy dużą ilością soli i czekamy około 5 minut, aż sól wyciągnie z nich wodę, która zawiera gorycz. Następnie opłukujemy je pod wodą i osuszamy ręcznikiem. Paprykę kroimy w paski.
Rozgrzewamy mocno patelnię z oliwą i smażymy nasze piersi z kurczaka na dużym ogniu, po 6 minut na każdej stronie. Po usmażeniu odstawiamy je na 3 minuty, żeby odpoczęły. W między czasie rozgrzewamy suchą patelnię, na której grillujemy bakłażana i paprykę. Do małego rondelka wlewamy ocet balsamiczny i dodajemy łyżkę cukru. Zagotowujemy.
Na talerz kładziemy plastry bakłażana, paprykę i pomidory pokrojone w ćwiartki. Piersi z kurczaka kroimy na grube plastry i układamy na warzywach. Następnie układamy sałaty i polewamy przygotowanym octem. Całość posypujemy liśćmi świeżego tymianku.


czwartek, 6 czerwca 2013

Pierwszy dziewiczy przepis :) Krem z groszku z miętową śmietaną

groszek 500 g
bulion drobiowy 600 ml
cebula x3
ząbki czosnku x4

liście mięty
plastry szynki
pieprz
sól
gałka muszkatołowa

śmietana deserowa

Plasterki szynki kroimy w cienkie paski długości ok. 2 cm. Obsmażamy na patelni z wyciśniętym jednym ząbkiem czosnku. Szynkę odkładamy na bok. Na patelnię wrzucamy cebulę pokrojoną w grubą kostkę razem z posiekaną resztą czosnku. Podsmażamy z pieprzem i solą, aż cebula nam się zezłoci. Zawartość patelni przerzucamy do garnka dosypując groszek. Całość zalewamy bulionem i podgotowujemy parę minut. Następnie zdejmujemy z ognia i blendujemy. Pozostałe grudki możemy przetrzeć przez sitko. Całość jeszcze raz podgrzewamy doprawiając solą i pieprzem do smaku oraz dosypując gałkę muszkatołową. Gotujemy jeszcze przez 5 minut.
W misce ubijamy śmietanę, następnie siekamy drobno liście mięty i mieszamy ze śmietaną, która ma przejść smakiem.
Całość dekorujemy wcześniej usmażoną szynką i śmietaną z miętą.